Mitä opit ja osaat koulutuksen jälkeen?
– Löydä oikeat asiakkaat: Opit, kuinka tekoäly voi auttaa sinua löytämään juuri ne asiakkaat, jotka ovat kiinnostuneita Lapin matkailusta. Tekoäly voi toimia kuin taitava etsivä, joka löytää netistä ihmiset, jotka haaveilevat esimerkiksi revontulista, joulupukista tai husky-ajelusta.
– Tehosta markkinointia: Opit tekemään markkinoinnista- ja sisällöntuotannosta tehokkaampaa tekoälyn avulla. Voit esimerkiksi näyttää potentiaalisille asiakkaille juuri heitä kiinnostavia kuvia, videoita ja tarjouksia.
– Palvele asiakkaita eri kielillä: Opit, kuinka tekoäly voi kääntää tekstejä, puhetta ja videoita. Voit keskustella asiakkaiden kanssa heidän omalla kielellään, vaikka et itse osaisi sitä, myös live tilanteissa.
– Säästä aikaa ja vaivaa: Opit, kuinka tekoäly voi auttaa sinua säästämään aikaa ja vaivaa rutiinitehtävissä. Koulutuksessa käydään läpi useita tekoälysovelluksia ja tehdään konkreettisia tehtäviä ja työkaluja sinua varten.
Koulutuksen aikataulu:
5vrk x 3h = 15h
– Ma 5.5.2025 klo 13.00-16.00: Johdanto tekoälyyn matkailussa: ajattelutavat, toimintamallit ja olennaiset toimenpiteet.
– To 8.5.2025 klo 9.00-12.00: Käyttöesimerkit, case-mallit, vastuullisuus ja tulokset.
– Ke 14.5.2025 klo 13.00-16.00: Konkreettiset asiat: tekoälymahdollisuuksien tunnistaminen, suunnittelu ja käyttöönotto.
– Ke 21.5.2025 klo 9.00-12.00: Ensimmäiset versiot omista tekoälytyökaluista, tulokset, suositukset ja päivitykset.
– Ma 26.5.2025 klo 13.00-16.00: Valmiit mallit ja työkalut 1.0 omaan toimintaan, tietosuoja, kriittiset huomioitavat asiat käytössä ja jatkokehityksessä.
Koulutuksessa käydään läpi useita tekoälysovelluksia. Konkreettiset tehtävät voi tehdä myös ilmaisilla työkaluilla. Opiskelija voi halutessaan ottaa opiskelun aikana omakustanteisesti käyttöön myös maksullisia tekoälytyökaluja.
Pääkouluttajana toimii Erno Pakarinen, AI Strategy Consultant, Tekoälykeskus.
Koulutus toteutetaan kokonaisuudessaan verkossa.
Hinta 500,00 € (sis. alv 25,5 %)
Peruutusehto:
Ennen koulutuksen viimeistä ilmoittautumispäivää:
Ilmoittautumisen voi perua maksutta koulutuksen viimeiseen ilmoittautumispäivään mennessä.
Koulutuksen viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen:
Jos peruminen tapahtuu viimeisen ilmoittautumispäivän jälkeen, mutta ennen koulutuksen alkua, oppilaitos veloittaa 50 % osallistumismaksusta.
Koulutuksen alettua:
Mikäli peruminen tapahtuu koulutuksen alettua, osallistumismaksu on maksettava kokonaan. Oppilaitos veloittaa osallistumismaksun myös silloin, kun ilmoittautunut jättää tulematta koulutukseen tai keskeyttää koulutuksen. Oppilaitoksesta johtuva koulutuksen ajankohdan tai koulutuspaikan oleellinen muutos oikeuttaa maksuttoman perumisen.
Verkkototeutus

27.04.2025 asti
05.05.2025
Verkkototeutus
Koulutus soveltuu kaikille matkailualan toimijoilla, erityisesti henkilöille, jotka tekevät myyntiin, markkinointiin ja viestintään liittyviä työtehtäviä matkailun parissa. Koulutus sopii sekä tekoälyyn perehtyneille että aloittelijoille.
Kouluttaja Erno Pakarinen
Lappia-Koulutus Oy p. 040 713 9305
lappia-koulutus@lappia.fi
Saattaisit olla kiinnostunut myös näistä
-
NATO -valmennus 13.-14.5.2025
Paikkakunta:TornioHakutavat:IlmoittautumisaikaViimeinen hakupäivämäärä: 4.5.2025 -
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, monimuotokoulutus kokki, tarjoilija, verkkototeutus Muonio/kotipaikkakunta
Paikkakunta:MuonioHakutavat:Jatkuva haku
Oppisopimuspalveluiden kautta